دسته‌بندی نشده

مهمترین نکات در مورد دکوراسیون آشپزخانه

مهمترین نکات دکوراسیون آشپزخانه

مهمترین نکات در مورد دکوراسیون آشپزخانه کدام ها هستند؟ چرا امروزه طراحی دکوراسیون آشپزخانه روز به روز بیشتر مورد توجه و اهمیت قرار می گیرد؟ با ما همراه باشید تا آنچه هیچگاه در مورد طراحی آشپزخانه و بخش های مختلف آن به شما نگفته اند را با هم مرور کنیم. می خواهیم در مورد نقش هود، اجاق گاز، سینک، شیرآلات و … بگوییم.

همه چیز در مورد دکوراسیون آشپزخانه

چشم انداز اصلی و مهم هر خانه ای دکور آشپزخانه است. پس بسیار روشن است که چیدمان آشپزخانه بسیار مهمتر از خود آشپزخانه است؛چیدمان کابینتها، محل قرارگیری وسایل مهم ؛رنگ بندی ؛نوردهی؛ نمای ورودی که مدلهای مختلفی دارد از جمله اپن، جزیره، ویترینی و….. البته تمامی این نکات هم به طراحی کلاسیک یا مدرن آشپزخانه بستگی دارد که این دو نوع با هم تفاوت دارند.

چیدمان و دکور مدرن آشپزخانه

دکوراسیون آشپزخانه مدرن جدیداً با ورود مصالح و متریالهای جدید مانند ام دی اف انقلاب جدیدی در ساخت کابینتهای آشپزخانه به وجود می آورد. وجود رنگها و طرحهای متنوع و زیبایی بسیار جای خود را در قلب هر خانه ای باز کرد و جایگزین خوبی برای کابینتهای فلزی است. البته از مزایای کابینتهای فلزی نباید غافل شد. در دکوراسیون آشپزخانه بیشتر از سادگی بدون شکل و فرمهای پیچیده و نامتعارف استفاده می شود. یکی دیگر از تفاوتهای آشپزخانه های نوین با کلاسیک این است که دیوار یا پارتیشن بندی جداگانه ای از بقیه خانه وجود ندارد. فقط بعضی اوقات از پیشخوان و میز ناهارخوری یا اپن برای جدا کردن از سالن اصلی استفاده میشود.
در آشپزخانه های نوین بیشتر وسیله های اصلی مانند گاز، فر، لباسشویی، ظرفشویی و سینک ظرفشویی به صورت توکار داخل باکسهای کابینتی قرار میگیرد. که به نوع خود نقش بسزایی در زیبایی، کیفیت و فضای دکوراسیون آشپزخانه دارد.

چیدمان و دکور کلاسیک آشپزخانه

دکور آشپزخانه کلاسیک بیشتر از فضای بزرگ برای آشپزخانه استفاده میشود و چون وسایل و کابینتهای بسیار در دسترس نبود ؛فضای خالی زیادی در آشپزخانه ها وجود داشت و وسایل اصلی آشپزخانه به صورت بسیار ساده در کنار کابینتها چیده می شد و با دیواری بلند در ورودی آشپزخانه برای جدا سازی از سالن یا هال ؛بعضی از آشپزخانه ها مثل اتاق استفاده میشد با یک درب ورودی که نه تنها زیبایی نداشت بلکه دلگیر و خفه کننده بود . ولی با مرور زمان و ورود وسایل و متریالهای و مصالحهای جدید و دکوراسیونهای آشپزخانه های نوین آشپزخانه جای خود را در قلب خانه باز کرد و زیبایی خود را به رخ میکشد.

نکات مهم در طراحی چیدمان آشپزخانه

همیشه وقتی نقاشی می کشیدیم ذهنمان دنبال چیزهای جذاب و گل درشت بود تا نقاشی مان را جذاب تر میکرد. مثلا اگر خانه می کشیدیم از فضای بیرون اولین کار کشیدن درب و پنجره و یک لامپ در وسط خانه بود، سه اصل در کشیدن نقاشی خانه. حتی طراحان داخلی و خارجی معمارها و مهندس ها برای بهتر نشان دادن فضای مورد نظر همیشه از نکات و اصول کلیدی استفاده می کنند. حال اگر طراحی داخلی باشد نکات بسیاری برای طراحی دارد. که مهمترین اصل طراحی دکوراسیون آشپزخانه است، قلب خانه و نقطه طلایی.

فضای مناسب برای آشپزخانه و زاویه دید مناسب وسایل در هر نقطه باید زیبایی خود را داشته باشد، مثلا در آشپزخانه ها و طراحی دکور آشپزخانه، جای گذاری یخچال، ظرفشویی و اجاق گاز بسیار مهم است. (سه نقطه اصلی در چیدمان آشپزخانه). اکثر آشپزخانه ها سینک ظرفشویی را در وسط آشپزخانه قرار میدهند و یخچال و اجاق گاز را در طرفین قرار میدهند. البته بستگی به فضای آشپزخانه دارد به عنوان مثال : قرار دادن اجاق گاز کنار یخچال از چند لحاظ جایز نیست مثلا ایمنی، زیبایی و ….

اهمیت طراحی درست و چیدمان

فاصله چیدمان وسایل نه زیاد به هم چسبیده باشد و نه فاصله زیادی داشته باشد. قرار دادن اجاق گاز و هود در کنار ظرفشویی منطقی نیست. باید در نقطه های مختلفی قرار بگیرد. یکی دیگر از نکات در طراحی آشپزخانه وجود پنجره در داخل فضای آن است. درست است با قرار دادن هود مشکل تهویه محیط آشپزخانه حل میشود اما تهویه و هوای طبیعی کاربردی تر است. البته قرار دادن پنجره نباید به طوری باشد که باعث حواس پرتی آشپز باشد. یکی دیگر از مزایای وجود پنجره در آشپزخانه وجود نورهای طبیعی در فضا است. به طوری که وجود نوردهی های زیاد دیگر در قسمتهای مختلف آشپزخانه در طراحی دکوراسیون آشپزخانه موجب خلل و سردرگمی کاربر نشود.

تاثیر رنگ در زیبایی فضای آشپزخانه ها

رنگ و رنگ بندی هم جایگاه مخصوصی دارد، توجه کرده اید که در بعضی از رستورانها و غذاخوری ها بیشتر از رنگ گرم استفاده میشود؟ به دلیل باز شدن اشتها.

رنگ و رنگبندی در طراحی دکوراسیون آشپزخانه سهم بسزایی دارد. مثلا اگر فضا آشپزخانه بزرگ باشد بهتر است از رنگهای تیره استفاده شود و اگر فضا کوچک بود از رنگهای روشن.
همیشه سعی شده است در طراحی آشپزخانه رنگ بندی سالن پذیرایی و کابینتهای آشپزخانه متفاوت باشد تا فضاها بهتر از هم جدا شود و نمود بهتری داشته باشد .کف آشپزخانه و دیوارهای فضای خالی آشپزخانه هم نقش خوبی در زیبایی و جذابیت دکوراسیون آشپزخانه دارند، مثل: نوع، جنس و رنگ.
اغلب از متریالهایی استفاده میشود که هم راحت قابل شست و شو باشد و هم در مقابل آتش سوزی مقاوم باشد مثل سرامیک یا اپوکسی.
یکی دیگر از اصول طراحی دکوراسیون آشپزخانه وجود وسایل زینتی، گل یا هر چیزی که باعث جذابیت و آرامش در فضای آشپزخانه باشد.

 

نقش فر توکار در دکوراسیون آشپزخانه

 

نقش فر توکار از چند لحاظ حائز دارای اهمیت بسیار است.

۱- نوع فر: نسبت به نیاز این وسیله در بعضی آشپزخانه ها صرفاً استفاده از فر توکار در دکور آشپزخانه ظرافت و استفاده زینتی از آن است. در این صورت فر توکار تکی کوچک هم جواب گو است.
۲- سایز فر توکار: آشپزخانه ی خانه های امروزی که بیشتر آپارتمانی و کوچک است. پس خرید فر توکار به اندازه فضای آشپزخانه مناسب تر است. عموما تمام فرهای توکار موجود اندازه عرض های آنها ۶۰سانتی متر است .
ما نباید از نقش فر در داخل آشپزخانه غافل شویم. وسیله خوب برای آشپزی کردن برای کسانی که به آشپزی کردن توجه میکنند و برایشان بسیار مهم است. که فر توکار از این قاعده مستثنا نیست. مثلا اگر داخل فر ماهی درست کنیم پخت آن متفاوت تر و بهتر از درست کردن داخل ماهیتابه و …است. چون فر حرارت رو یکنواخت به تمام قسمت غذا می رساند و یکرنگ و خوش پخت و مغز پخت درست میشود. دقت کمتری برای آشپزی کردن با این وسیله لازم است و نیاز به جابه جا کردن و دردسرهای دیگر نیست که این امر قابل توجهی در آشپزی است .
در کل فرهای توکار یکی از اعضای خوب خانواده آشپزخانه به شمار می آیند.

 

نقش هود آشپزخانه در دکور آشپزخانه

نقش هود در طراحی چیدمان آشپزخانه

همیشه ایام نزدیک سال نو، خانه تکانی و تمیز کردن وسایل خانه شروع میشود و نو و نوار کردن خانه یکی از دغدغه های اصلی بانوان است. که ترسناک ترین و سخت ترین قسمت آن تمیز کردن سقف آشپزخانه و قسمتهای بالای کابینتهای هوایی است. به دلیل نداشتن تهویه مناسب انباشته شدن چربی و دوده بر روی سقف و وسایل یکی از مشکلهای اصلی تمیز کردن آشپزخانه است.

حال با ورود هود به آشپزخانه و جای گذاری آن بالای اجاق گاز، علاوه بر زیبایی نقش بسزایی نیز در تمیز بودن آشپزخانه پیدا کرده است. هودهای آشپزخانه هم عضو مهم آشپزخانه به شمار می آیند که در رنگها و سایزها و فرمهای متفاوت موجود می باشند. البته انتخاب هود برای دکور آشپزخانه به نوع، جنس، کیفیت بستگی دارد.

انواع مدل های هود آشپزخانه

مدلهای مختلف هود آشپزخانه عبارتند از: هود شیبدار، هود شیشه ای، هود مخفی یا توکار، هود جزیره، هود شومینه ای و هود زیر کابینتی می باشند.
زیر کابینتی: به دلیل قیمت ارزان تر در بازار و نصب راحت تر در زیر کابینت کاربرد بیشتری در آشپزخانه دارد.
شومینه ای: متفاوت تر از هود زیر کابینتی است و به دلیل مکانیزم پیجیده تر بیشتر در آشپزخانه های وسیع تر و پر کار تر استفاده میشود.
شیب دار: به دلیل سایز بزرگتر و زاویه دید بهتر و همینطور ظاهر مدرنی که دارد بیشتر در دکور های مدرن مورد استفاده قرار می گیرد.
 جزيره ای: جدیدترین نوع هود در طراحی دکوراسیون آشپزخانه است که همیشه در وسط آشپزخانه قرار میگیرد. به صورتی که اطراف آن آزاد و به سقف متصل میشود.
مخفی: بیشتر در فضاهایی استفاده میشود که افراد تمایل به دیده شدن هود در دکور آشپزخانه خود ندارند. این هود درون کابینت بالای گاز نصب می شود.

سینک ظرفشویی در دکوراسیون آشپزخانه

نقش سینک ظرفشویی در دکوراسیون آشپزخانه

سینک ظرفشویی نقش حوض داخل حیاط خانه های قدیمی را دارد. پر از میوه و شیر آب کنار حوض برای شست و شو با ظرافت و روشنایی که امروزه سینک های آشپزخانه این نقش را ایفا می کند و به زیبایی و کارایی دکور آشپزخانه کمک می کند.
سینک های ظرفشویی آشپزخانه مدلها و نوع های مختلفی دارد. که هر کدام به نوعی به دکوراسیون کمک میکنند. پس برای خرید سینک بسته به نوع کابینت آشپزخانه به اندازه و مدلی که برای آشپزخانه نیاز داریم بستگی دارد.

رفیق و یار همیشگی سینک ظرفشویی آبچکان است. وسیله ای که برای خشک شدن و چیدن ظرفها زمان شستو شو کارایی بسیاری دارد. آبچکان هم بخش خوبی در ویوو و زیبایی آشپزخانه دارد. که معمولا در کابینت هایی با درب داشبوردی جای گذاری میشود. البته نوع های دیگری از آبچکان موجود است که در کنار سینک قرار میگیرد و جلوه ای دیگر به زیبایی آشپزخانه می دهد.
تا به امروز صدها مدل سینک آشپزخانه در جنس ها و طرح های متنوع در بازار موجود است. که استفاده از هر نوع از این سینک ظرفشویی در آشپزخانه ضروری و حتمی است.
نصب سینک ظرفشویی امر مهمی است. محل مناسب برای نصب آن کار گذاشتن سینک در داخل صفحه کابینت که بعد از آن باید به صورت دقیق آب بندی شود تا مانع از نشت آب به داخل کابینتها و محلهای دیگر شود.

انواع اجاق گاز در دکور آشپزخانه

نقش انواع اجاق گاز در دکوراسیون آشپزخانه

اجاق گاز، یکی دیگر از ارکان مثلث طلایی و وسایل کاربردی آشپزخانه است. یکی از فعالیت اصلی آشپزخانه اجاق گاز است که با استایل و ظرافت و کاربرد خاص خود سهم بسزایی در دکور آشپزخانه دارد .
اجاق گاز هم انواع و مدلهای مختلفی دارد که بسته به فضای آشپزخانه و هارمونی دکوراسیون انتخاب میشود.

اجاق گاز مبله

گاز مبله معمولا در همه خانه ها دیده شده است. با شعله های بزرگ و کوچک با یک کمد فلزی که بعضی اوقات به صورت فر یا کابینت استفاده می شد. معمولا این اجاق گازها سنگین هستند و نسبت به مدلهای جدیدتر کمتر استفاده میشود.
 

اجاق گاز رومیزی

این گازها معمولا برای آشپزخانه های با فضای کوچک طراحی شده که زیبایی خوبی از خود نشان میدهد. اجاق گاز رومیزی به دلیل اینکه فقط دارای شعله میباشد و بدون فر یا گریل است توکار استفاده میشود. که تاثیر زیبایی آن در دکور بی نظیر است .
بهترین محل برای جای گذاری اجاق گاز کنار غذا خوری و حد الامکان نباید کنار یا زیر پنجره قرار بگیرد. چون پنجره عکس هود عمل میکند و احتمال خاموش شدن شعله ها موقع آشپزی را دارد.

یکی از وسیله های همراه اجاق گاز که باید در آشپزخانه وجود داشته باشد و در دکوراسیون هم کمک میکند هود است. که همیشه در هر حالت و مکانی بالای اجاق گاز قرار میگیرد.

اجاق گاز صفحه ای

تمام نقش های اجاق گاز مبله را گاز صفحه ای هم ایفا میکند. با این تفاوت که در دکور و چیدمان آشپزخانه تفاوتهای دارد.
گاز صفحه ای همیشه توکار و داخل صفحه کابینت قرار میگیرد. که زیبایی بهتری دارد. برای آشپزی راحت تر، ایمن تر و برای تمیز کردن راحت تر است .گازهای صفحه ای هم از گاز شهری استفاده میکنند هم از برق. آپشن های جدیدی که در گاز صفحه ای استفاده شده است این وسیله را از نوع های دیگر متمایز کرده است. هوشمند بودن گاز صفحه ای، قفل کودک، خاموش شدن شعله و قطع شدن اتوماتیک گاز بر اثر باد و یا ریختن غذا بر روی گاز از جمله این تمایزها هستند.
البته گازهای صفحه ای که المنتی هستند و فقط از برق استفاده میکند هم در نوع خود جالب است.
گاز های صفحه ای در سایزهای مختلفی در بازار که بسته به فضای آشپزخانه در عرضهای، ۵۰-۶۰-۷۰-۸۰-۹۰ سانتی متری موجود است.

تاثیر شیر آلات در دکوراسیون

تاثیر شیر آلات در دکور

متاسفانه بسیاری از مردم از نقش شیرآلات در دکوراسیون غافل هستند و معمولا به این وسیله در طراحی دکور آشپزخانه توجه نمی کنند. به این دلیل است که کمتر دیده میشود. شیرآلات جدید و زیبا توجه آنها را جلب کند.
شیرآلات در آشپزخانه صرفا برای باز و بسته کردن آن نیست. بلکه برای ست کردن با وسایل مرتبط و هارمونی بهتر در دکوراسیون است. اما با ورود تکنولوژی و توجه بیشتر به طراحی های مدرن شیرآلات شاهد تولید شیرآلات با زیبایی فراوان و کاربرد بینظیر در دکوراسیون هستیم.
مدلهای مختلف شیرآلات در این عصر جدید گویای اهمیت این وسیله در طراحی داخلی آشپزخانه است.
شیرآلات آشپزخانه در مدل های اهرمی، چراغ دار، چشمی، ملودی دار، توکار، شلنگ دار و لمسی که در رنگها و جنس های مختلف موجود میباشند.
پس با کمی مطالعه و تحقیق در تهیه شیرآلات برای آشپزخانه از این هنر برای هر چه بهتر شده دکوراسیون خود میتوان استفاده کرد.

سبک های مختلف طراحی و دکوراسیون آشپزخانه

به تعداد سلیقه های آدم های روی زمین نظر و سبک چینش برای دکوراسیون وجود دارد. اما به یاد داشته باشید آنچه که بسیار اهمیت دارد ایجاد اصول زیبایی شناسی در سبک های مختلف دکوراسیون آشپزخانه ی شما است. منظور ما از اصول زیبایی شناسی هارمونی و کارایی در فضای آشپزخانه است. شما به راحتی می توانید سبک کلاسیک تا مدرن و پست مدرن را در دکورآشپزخانه به کار ببرید. اما نکته ی مشترک میان تمام سبک های طراحی آشپزخانه نقش المنت ها و وسایلی است که در بالا گفته شد. شاید لازم باشد بار دیگر تمام موارد را از اول تا آخر مرور کنید.

چند نمونه از سبک های طراحی دکوراسیون آشپزخانه:

– سنتی
– کلاسیک
– مدرن
– سبک معاصر (پست مدرن)
– آسیایی
– ساحلی
– آشپزخانه های دست ساز
– طراحی آشپزخانه مزرعه ای
– دکوراسیون آشپزخانه صنعتی
– مدیترانه ای
– روستایی

تفاوت دکوراسیون مدرن و کلاسیک

یکی از اصلی ترین تفاوت های دکوراسیون آشپزخانه کلاسیک با آشپزخانه های مدرن به کار بردن کابینت های کلاسیک و طرح های نقش دار و حاشیه دار در بخش های مختلف است. این در حالی است که در طراحی آشپزخانه های مدرن شما سادگی و خلاصه شدن را خواهید دید. شیرآلات آشپزخانه ساده و بدون تزئنینات می شوند. همین سادگی طرفداران زیادی دارد. شاید به کار بردن چوب به عنوان متریال اصلی در دکوراسیون کلاسیک کار شایعی باشد. اما در سبک مدرن این متریال جای خود را به متال های جدید و کابینت های مخفی می دهد. اینکه کدام یک از سبک های طراحی آشپزخانه را می توان به کار برد به شما و سلیقه ی شما بستگی دارد.
در کنار اینها یک سبک به نام سبک ترکیبی وجود دارد. که المان های مختلف معماری کلاسیک را با معماری مدرن ترکیب می کنند. مثلا به کار بردن چوب در بخش هایی از مبلمان آشپزخانه می تواند به زیبایی دکوراسیون داخلی آشپزخانه ی شما نیز بیفزاید.

خلاصه کلام

طراحان دکوراسیون داخلی بیش از هر زمان دیگری دریافته اند که اهمیت آشپزخانه بیش از این است که در آن غذا طبخ شود. در جدیدترین طراحی دکوراسیون آشپزخانه شاهد بزرگتر شدن آشپزخانه ها و درگیر شدن آن با دیگر فضاهای داخلی از جمله نشیمن هستیم. اگر شما نیز می خواهید در آشپزخانه های خود احساس راحتی و غرور داشته باشید، بهتر است که برای هر جز آن تصمیم بگیرید. اجزای آشپزخانه از جمله کابینت ها، فر، اجاق گاز، یخچال، سینک ها، هود، شیرآلات و …. در کنار هم، کل و زیبایی کلی را شکل می دهند. پس به نکاتی که در مورد هر کدام گفته شد، دقت داشته باشید و با یک چینش بسیار خوب، آشپزخانه ی متفاوت خود را بسازید و از بودن در آن لذت ببرید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.